Radonsperre i vinterhage?

Hei
Holder på å lage vinterhage. Isolert men med skyvedør. Regnes denne som varig oppholdsrom og må det være radonsperre i denne ? Tenker ha gjester på overnatting eller sove der selv av og til.

Svar:
Ja dette vil regnes som rom for varig opphold.

Hvis vi ser på TEK §13-5 sier den:
«I bygning med rom for varig opphold skal årsmiddelverdi for radonkonsentrasjon ikke overstige 200 Bq/m3 . «

For et slikt tiltak vil det antageligvis være billigere å bare lage radonsikring enn å finne ut om stråleverdiene er innenfor eller utenfor, slike målinger tar tid og er kostbare. (Dersom du bor i et nytt boligfelt er det mulig det er gjennomført målinger for boligen din, det kan du vet sjekke hos kommunen om de har informasjon om-men det kan være vanskelig å få dokumentert dette)

Anbefaler deg å kikke på kravene i TEK og evt forhøre deg med de som skal bygge vinterhagen evt sjekke med fagfolk dersom du skal bygge selv.

Facebooktwittergoogle_plusmail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *